Commenius
Autor: Robert Jurman, 8. 11. 2013.

U sklopu Comenius projekta Energy unites cultures učenici Srednje škole Oroslavje Doris
Lovrenčić i Toni Drobac u pratnji nastavnika Dragane Cinčić i Davora Sokača posjetili su od 21. do 25. listopada 2013. Spišsku Novu Ves na istoku Slovačke u blizni Poprada i Košica. To je bio četvrti u nizu sastanaka učenika i nastavnika partnerskih srednjih škola iz Njemačke, Češke, Poljske, Slovenije, Slovačke, Turske i Hrvatske. Na sastanku su učenici imali prilike raditi u multinacionalnim grupama na pitanjima upotrebe energije u svakodnevnom životu, privatnom i u školi. Kritički su razmišljali te tražili načina upotrebe obnovljivih izvora energije umjesto konvencijalnih izvora. U radu su komunicirali na engleskom jeziku vježbajući jezičnu kompetenciju. Pored rada na projektu domaćini iz Tehnicke Academie su priredili vrlo zanimljiv program aktivnosti. Posebno valja istaknuti zajedničku sadnju drva lipe. Predstavnici svake škole donijeli su simboličku količinu zemlje iz svojeg kraja koja je poslužila za sadnju sadnice lipe. Potom je uslijedio vrlo svečani prijem u gradskoj Vijećnici kod gradonačelnika Spišske Nove Vesi gdje su se svi nastavnici upisali u knjigu dojmova. Također, vrlo su dojmljivi bili posjeti prirodnim (Visoke Tatre) i kulturnim (Spisški Hrad) znamenitostima Slovačke. Svi ciljevi posjeta u potpunosti su realizirani a učenici su se sa puno lijepih dojmova i novih iskustava vratili u Oroslavje. Nadamo se da će isti poslužiti kao motivacijski faktori u daljnjem životu i radu. Aktivnosti mobilnosti učenika i nastavnika Srednje škole Oroslavje financira Agencija za mobilnost i programe EU sa kojom je potpisan Ugovor prema kojem je potrebno realizirati 24 mobilnosti tijekom dvogodišnjeg trajanja projekta. Sa ovom posljednjom aktivnošću realizirano je 21 mobilnost. Preostale su još tri aktivnosti i to u Njemačkoj, Češkoj i Turskoj prvoj polovici sljedeće godine.