TAJNIK AMERIČKE AMBASADE U POSJETU SREDNJOJ ŠKOLI OROSLAVJE
Autor: Branko Čičko, 10. 3. 2010.

Srednju školu Oroslavje posjetio je Thomas Favret, glavni tajnik američke ambasade.

Na jednosatnom druženju sa ravnateljicom, nekoliko profesora i dvadesetak učenika gimanzijskih razreda, koji su članovi PTPI (People to people international, „Eagles“ ogranak) projekta koji vodi profesorica engleskog jezika Marina Krsnik, predstavio je sebe i svoj rad u diplomaciji, pri čemu mu je pomagala Maša Crnjaković (iz Odnosa sa javnošću američke ambasade).

Favret je ispričao da (inače) živi u Washingtonu, oženjen je, ima troje djece (odrastao je u obitelji u kojoj ih je bilo jedanaestero). Dosad je u diplomaciji radio u Poljskoj, Nigeriji, Češkoj, Mianmaru, a nakon Hrvatske za nekoliko mjeseci odlazi u Bruxelles, za što se već intenzivno priprema, dodatno učeći francuski (koji je glavni jezik diplomacije, naravno, uz engleski). Svoju je zemlju ukratko predstavio kroz ono što ga najviše oduševljava: parkove – prirode, a s posebnim je žarom govorio o zabavnim i tematskim parkovima, od Disneya do Seaworlda. Za naš turizam predložio je da bi svakako bilo dobro nešto slično napraviti barem kod Dubrovnika. Na pitanje što voli od Hrvatske spomenuo je more, Plitvice, štrukle, klapsku glazbu, a solidno znanje hrvatskog demonstrirao je i pjevanjem refrena „Blago onom tko te ljubi…“.

Učenici završnog, 4. razreda gimnazije, koji su koordinirali cijeli susret, tom su se prilikom oprostili od rada u projektu te projekcijom izvrsni video posvetili svojoj profesorici Krsnik, čime su je iznenadili i ganuli. Dio materijala sniman je i u školi, pa i sa starim članovima PTPI-ja, danas studentima.

Sve je učesnike projekta nakon zajedničkog fotografiranja Favret pozvao na uzvratni posjet američkoj ambasadi, što bi se moglo dogoditi još ove školske godine. Od ostalih aktivnosti, uz redovne školske sastanke i humanitarni rad, delegacija škole u svibnju bi trebala otići na susrete europskih i američkih ogranaka PTPI-ja u Pečuhu. Možda se i u novoj sezoni, u novoj školskoj godini nastavi sjajan niz dosadašnjih uspješnih projekata i posjeta: SAD-u, Egiptu, Njemačkoj (dvaput) i Mađarskoj…