MEĐUNARODNI DAN BIJELOG ŠTAPA - 15. LISTOPADA
Autor: Marija Banožić Aličević, 15. 10. 2021.

Međunarodni dan bijelog štapa obilježava se 15. listopada s ciljem podizanja svijesti građana o specifičnim potrebama slijepih i slabovidnih osoba, ali i obavezama zajednice prema njima. Osim što je prometni zaštitni znak slijepih u sve gušćem prometu, bijeli štap slijepima omogućuje samostalno kretanje na poznatom terenu. Da bi štap doista bio pomagalo, slijepa osoba mora proći tečaj poduke za samostalno kretanje, tijekom kojeg svladava osnove tehnike i vještine korištenja štapa, osnovna prometna pravila i konfiguraciju terena kojim će se samostalno kretati (klikni na "OPŠIRNIJE").

Bijeli štap zapravo je produžena ruka slijepe osobe; sve što je izvan dosega štapa opasnost je za osobu te velika nepoznanica.

Nezadovoljavajući položaj slijepih osoba proizlazi iz otežanih mogućnosti zapošljavanja, prisutnosti diskriminacije i stigmatizacije, nedostatku ili nemogućnosti nabavke pomagajućih sredstava.

Svakodnevni problemi slijepih gotovo su nezamislivi onima koji vide. Zbog rupa na cesti, svakakvih zapreka, prepunih tržnica i neprilagođenih prilaza državnim institucijama, oni trebaju stalnu pratnju osoba koje vide.

Sljepoća je uvijek bila i bit će teška invalidnost te je stoga neophodno konstantno pratiti specifične potrebe i probleme slijepih.

I ove godine naše učenice Dora Babić i Leona Horvatin (članice Vjeronaučne grupe, obje 3.F) izradile su prigodan plakat kako bismo obilježili Međunarodni dan bijelog štapa.

Priloženi dokumenti:
plakat.jpg (94.89 KB)