EUROPSKI DAN JEZIKA − 26. RUJNA 2021.
Autor: Marija Ubrekić, 30. 9. 2021.

​Budući da je jezična raznolikost ključna za postizanje većeg međukulturalnog razumijevanja i glavni je čimbenik bogate kulturne baštine našeg kontinenta, Vijeće Europe promiče višejezičnost u cijeloj Europi te se stoga od 2001. godine 26. rujan slavi kao Europski dan jezika.

Naša se škola također uključila u obilježavanje toga dana s ciljem osvještavanja važnosti jezika u svakodnevnom životu. Ove godine učenici su, pod vodstvom Stručnog vijeća stranih jezika naše škole, a pod vodstvom profesorice Marina Krsnik i profesorice Dragana Sitar, obilježili taj dan na nešto drugačiji i kreativniji način.

(klik na OPŠIRNIJE)

Po završetku velikog odmora učenici su se počeli lagano okupljati ispred škole. Dalo se je naslutiti da se sprema nešto veliko, a tako je i bilo. Na naizgled običan dan, naši su učenici ponosno stali i zapjevali talijansko-englesku pjesmu Fall On Me u čast jezičnoj raznolikosti i jezicima. Riječ je o pjesmi poznatog pjevača Andree Bocellija koju pjeva zajedno sa svojim sinom Matteom, donoseći nam svoju priču o podršci i odnosu oca i sina.

Osim što su osvijestili u kolikoj se mjeri jezici prožimaju kroz njihov život, učenici su se zabavili i zainteresirali i naše strukovnjake koji su to sve pratili i podržali pljeskom. Lijepo je vidjeti tako velik broj učenika kako zajedničkim snagama pjevaju s nekim ciljem.

Pjevajući i razmišljajući o tekstu, učenici su mogli razabrati kolika je važnost bilo kojeg jezika u današnjoj kulturi. Možda vam se čini da je jezik samo jedan od sredstava za komunikaciju, no jezik je zapravo nešto puno više. Pomoću jezika stvara se naša kultura, naša baština, naša povijest. Pomoću jezika se zapravo stvara i razvija se čovjek.

Magdalena Blagec, 4.a