TVRTKA BRA-TAP GALANTERIJA J.D.O.O. ZA USLUGE IZ STUBIČKIH TOPLICA TRAŽI BRAVARA
Autor: Branko Čičko, 24. 10. 2019.

U utorak 14. listopada 2019. učenici gimnazijalci i strojarski računalni tehničari u sklopu terenske nastave iz fizike i matematike posjetili su interaktivni multimedijski centar Svijet energije koji se nalazi u sklopu tvrtke GEN energija d.o.o. u Krškom u Sloveniji. Centar je osnovala 2011. godine tvrtka GEN energija d.o.o. kako bi omogućila posjetiteljima putovanje duboko u svijet energije i energetike.

Naši učenici tako su se upoznali sa važnošću energije i njene upotrebe u svakodnevnom životu, tehnologijama proizvodnje električne energije i njenim ekonomskim, društvenim i ekološkim aspektima. Na taj način učenici su stekli bolje razumijevanje uloge obnovljivih izvora energije, učinkovitog korištenja energije i održive proizvodnje električne energije u odgovornom odlučivanju o našoj energetskoj budućnosti.

Učenici su imali prilike vidjeti i isprobati niz interaktivnih multimedijskih izložaka, pogledati interaktivnu izložbo o energetici i energiji. Osim toga učenici su kroz igre i demonstracije u posebnoj dvorani za ispitivanje mogli samostalno otkrivati ​​različite eksperimente na polju elektrotehnike, magnetizma, elektrostatike, elektromagnetizma i ostalih sadržaja vezanih uz električnu energiju.

U drugom dijelu terenske nastave učenici su prigodnim pješačenjem na Svetu Geru obilježili Svjetski dan pješaćenja. Godine 1992. u Rio de Janeiru u Brazilu, nakon skupa o očuvanju okoline, međunarodna organizacija TAFISA je predložila da se jedan dan u listopadu proglasi Svjetskim danom pješačenja. Cilj je tog dana izvesti što više ljudi u prirodu kako bi se manifestirala pripadnost određenoj sredini i razvila svijest o potrebi ekološkog očuvanja te sredine te svijest o potrebi kretanja.