PRIGODNIM PROGRAMOM I PORUKAMA UČENICI I NASTAVNICI SREDNJE ŠKOLE OROSLAVJE OBILJEŽILI DAN BORBE PROTIV KLIMATSKIH PROMJENA
Autor: JELENA TUKAČ, 15. 3. 2019.

Dana 15. ožujka 2019. učenici, nastavnici i djelatnici Srednje škole Oroslavje prigodnim programom, porukama i nošenjem zelenih majica na oroslavskom trgu obilježili su Dan borbe protiv klimatskih promjena pod nazivom Climate Strike 2019. Cilj nam je bio osvijestiti građane te ostale učenike i djelatnike o drastičnim klimatskim promjenama koje dolaze. Vrijeme je da društvo počne poticati mlade koji su odlučni boriti se za promjene.

Ne želimo promijeniti svijet, već ga želimo spasiti!

Valentina Haus, 3.a

U nastavku pročitajte tekst poruke koju je u ime svih naših učenika poslala Ana Božinović, učenica 4.a razreda.

Poštovani,

mi smo učenici opće gimnazije Srednje škole Oroslavje. Jučer smo imali zadnji 18. rođendan. Mladi smo, sretni, završavamo srednju školu i krećemo u život. Žurimo se odrasti kao i svaki drugi naš vršnjak. Velikim očima gledamo u svoju budućnost pitajući se što ona nosi…

Ako ne uvedemo neke promjene u ovaj svijet, i to uskoro, ništa neće biti od naše budućnosti o kojoj sanjamo. Znate li da imamo samo 12 godina da promijenimo svoj put k samouništenju? Temperature se podižu, ledeni glečeri nestaju, razina mora se mijenja i guta kopno. To vas ne brine? Uistinu vjerujete da vas ogromne temperature neće zahvatiti u šestom mjesecu, ni da će vas zima smrzavati u devetom? Neki imaju izgovor. Kažu da su stari, to ih se ne tiče, neće to doživjeti. Dobro, možda su u pravu, neće se oni s nama pržiti kao mačke na vrućem limenom krovu, ali njihova djeca i unuci hoće.

Imamo točno 12 godina da popravimo situaciju u kojoj se nalazimo inače smo gotovi. Ne vjerujete mi? Ako ne usporimo globalno zatopljenje u tih 12 godina, temperatura oceana će porasti za (minimalno) 2°C. Razina mora će se podići za nekoliko metara te obale, na kojoj su se turisti divili i kupovali sladolede za 15 kn, više neće biti. Bit će požara. Cijela Hrvatska, i šire, gorjet će te ćemo morati spašavati sve što imamo usred noći. Onda će dolaziti oluje i grozne poplave. Snijeg će se nakupiti pred naša vrata te ćemo lomiti kosti na putu do dućana… Nakon toga ide sve samo na gore.

Nakon tih 12 godina, ta 2 stupnja, šteta će biti nepopravljiva. Proizvodnja hrane i poljoprivreda mogu se otkazati jer suše će uništiti svaki usjev, a oprašivači će ionako izumrijeti. Stoka neće imati hrane, a nećemo je imati ni mi. Sjećat ćemo se čiste pitke vode sa suzama u očima, ali bitno da ju izvozimo.

Katastrofu će najviše osjetiti siromašni, stari i mladi. Bogati će se možda uspjeti izvući, ali bijes majke prirode i oni će osjetiti.

Poanta ove poruke jest da smo sami kovači vlastite sreće, ali sreća ne može postojati bez budućnosti. Ako svi krenemo u istom smjeru, pokrenut ćemo bujicu promjena – to je ono što nam treba. Poručujem svima koji slušaju da ne zaborave današnji dan. Razmišljajte svojom glavom, otvorite oči istini – ljudi koji nam oduzimaju budućnost imaju imena i adrese.

Ana Božinović, 4. a