JEDNODNEVNI IZLET U ŠIBENIK I TROGIR
Autor: Marija Banožić Aličević, 15. 6. 2015.

… “Na tvrdoj stini, ponosno stojiš, naš dragi grade i bacaš pogled na plavo more, mornarske štrade

Borova šuma leđa ti krasi, a Krka teče kaletan tvojin pisma se čuje kad padne veče“ …

Nadam se da Vas je citat iz pjesme „Šibeniku gradu“ u mislima približio lokaciji o kojoj ću Vam pričati. More. Dan koji će nam zasigurno ostati u lijepom sjećanju. Napravili smo kombinaciju opuštanja, smijeha, zabave i razgledavanja prirodnih i kulturnih ljepota.

Izlet započinje 29.05.2015. u ranim jutarnjim satima, točnije dva autobusa s učenicima svih prvih i 2.b razreda krenuli su put mediterana u 4 sata iz Oroslavja. Mnogi od nas nisu ni uspjeli zaspati, a već su morali krenuti prema Oroslavju. Avantura je počela, odredište nam je Šibenik i Trogir.

U Šibeniku nas je dočekala stručna i profesionalna vodičica koja nas je uvela u kulturni doživljaj.

Visoke kamene kuće, uske krivudave ulice, brojne stube, nadsvođeni prolazi i ostaci gradskih bedema, daju mu arhaičan i romantičan mediteranski ugođaj. Simbol grada je katedrala sv. Jakova, građena više od stotinu godina i pravi je dokaz darovitosti njezinih arhitekata, Jurja Dalmatinca i Nikole Firentinca, prvenstveno zbog toga što je u cijelosti sagrađena od kamena, bez uporabe drugih materijala i što je i razlog zašto je postala dio UNESCO-ove svjetske baštine.

Zanimljivo je što smo i nakon puno razgledavanja i primanja informacija i dalje svi nasmijani i dobro raspoloženi.

Naša avantura se nastavlja. Hura…opuštamo se i slobodno vrijeme provodimo na prekrasnoj plaži „Medena“ pokraj Trogira. Šljunčana plaža okružena borovom šumom, a tamo smo se kupali, šetali, pričali viceve, smijali se… Vrijeme je proletilo.

Nastavljamo dalje put prema jugu, te stižemo do još jednog UNESCO lokaliteta Trogira. UNESCO je zaštitio Trogir kao jedinstveno dobro očuvan primjer romaničkog otočnog grada. Trogir je izvanredan primjer urbanističkog kontinuiteta. U gradu se nalaze prekrasne romaničke crkve, te niz prekrasnih renesansnih i baroknih objekata iz venecijanskog razdoblja.

Bogat dan pun sunca, prijateljstva, druženja i učenja završio je povratkom u Oroslavje oko 23 sata. S izleta smo se vratili nasmijani kako smo i krenuli, puni uspomena i lijepih dojmova. Najvažnije je što smo se kao prijatelji povezali i zbližili, bolje upoznali, pa pozivamo profesore na organiziranje još takvih izleta i druženja.

Ivona Drobac, 1.a