STOLARI SUDIONICI GRAĐANSKE INICIJATIVE „PUT IGRAČAKA”
Autor: Robert Jurman, 25. 2. 2015.

Učenici zanimanja stolar Srednje škole Oroslavje sa svojom nastavnicom Rajkom Voćanec, dipl. ing., kao sudionici građanske inicijative „PUT IGRAČAKA”, 20.02.2015.godine posjetili su radionicu za izradu drvenih tradicijskih igračaka Hrvatskog zagorja, u Tugonici kraj Marije Bistrice. U sklopu navedene inicijative, Udruga mladih Feniks u Osnovnoj školi Oroslavje, Dječem vrtiću Cvrkutić, Dječjem vrtiću Šlapica i Domu kulture Oroslavje održala je radionice izrade drvenih dječjih igrački. Radionice izrade drvenih igračaka vodio je majstor Ivica Mesar iz Marije Bistrice. Građanska inicijativa „Put igračaka“ je sinonim za rješavanje problematike nepoznavanja tradicijskih drvenih igrački koje su uvrštene na UNESCO-vu reprezentativnu listu nematerijalne zaštićene kulturne baštine, a proizvode se samo u Hrvatskom zagorju i specifične su za ovo podneblje. Na tržištu je prisutno sve više igračaka s istoka koje su rezultat masovne proizvodnje, dok tradicijski način izrade igračaka s naglaskom na ekološku proizvodnju izumire. Jedini fenomen koji je u cijelosti s područja Hrvatskog zagorja, a zapisan je na Reprezentativnoj listi nematerijalne baštine čovječanstva, jesu drvene dječje igračke. Danas je Zagorje jedini kraj u Hrvatskoj u kojem se još uvijek pojedinci bave tim poslom. Od samih početaka igračke izrađuju majstori drvorezbari, samouki stanovnici Bistričkog i Stubičkog Laza, Gornje Stubice, Tugonice, Turnišća i Marije Bistrice. Sve su to sela na hodočasničkom putu prema nacionalnom marijanskom svetištu u Mariji Bistrici. Cilj inicijative je promocija i očuvanje nematerijalne kulturne baštine, tradicijske drvene igračke. Ovom građanskom akcijom rješavamo problem zaborava i izumiranja tradicijskog obrta izrade drvenih dječjih igrački u lokalnoj zajednici. Građanska akcija „Put igračaka“ provodi se zahvaljujući financijskoj potpori Grada Oroslavja i Zaklade za poticanje partnerstva i razvoja civilnog društva iz Pule u sklopu decentraliziranog modela financiranja Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva.