(Nezaboravni) Maturalac 2014. (Budimpešta-Prag-Beč)
Autor: Robert Jurman, 23. 9. 2014.

Nezaboravni maturalac 2014. (Budimpešta – Prag – Beč) 18. kolovoza 2014.godine učenici 3.a, 3.b i 2.f (sadašnji 4.a , 4.b i 3.f) krenuli smo na maturalno putovanje u Budimpeštu, Prag i Beč u pratnji naših razrednika Sonje Mučnjak, Marine Krsnik i Davora Sokača, a u organizaciji putničke agencije Spektar iz Zagreba.

Polazak je bio s Oro-tržnice u 05:00 gdje smo se svi okupili i puni uzbuđenja krenuli na šestodnevno putovanje kako bismo se družili i vidjeli nešto novo. Prva destinacija bila je jezero Balaton gdje smo uz jutarnje sunce protegnuli noge na obali, zatim glavni grad Mađarske Budimpešta gdje smo razgledali grad - Budim i Peštu te najpoznatije znamenitosti (crkvu sv.Stjepana, Milenijski trg – Trg heroja, crkvu sv.Matijaša). Slobodno smo vrijeme proveli u njihovoj najpoznatijoj trgovačkoj ulici Vaci ulici, šetajući i razgledavajući. Zatim smo se smjestili u hotel Griffin i prenoćili. Bili smo podosta tihi. Rano ujutro krenuli smo za Bratislavu koja nas se dojmila svojom toplinom i sličnošću sa Zagrebom, a zatim za Prag, našem glavnom odredištu, gdje smo boravili 4 dana. U grad smo se spustili s Hradčana, posjetili smo katedralu sv.Vita, monumentalnu gotičku građevinu u kojoj se čuva češka kruna i prošetali Karlovim mostom koji je izgrađen davne 1357.g. na mjestu starog Juditinog mosta na način da su se kamene kocke međusobno lijepile jajima. Karlov most je ponajviše upečatljiv po svoja dva gotička tornja na svakom kraju. Prema legendi, s Karlovog mosta su u rijeku Vltavu bacili svećenika sv. Ivana Nepomuka pa je, njemu u spomen, na tom mjestu podignut spomenik. Običaj je dodirnuti spomenik i zaželjeti nešto, jer kažu da će vam se želja ostvariti te ćete se brzo vratiti u Prag! Mi smo, naravno, to i učinili. Starogradski trg - Staroměstské náměstí nalazi se na desnoj obali Vltave 1 km od Karlovog mosta.

Od Karlovog mosta šetali smo Karlovom ulicom, prepunom povijesnih kuća u čijim se prizemljima danas nalaze brojne trgovine suvenirima, zlatarnice te galerije i restorani. Vidjeli smo Orloj - čudesni toranj s astrološkim satom - gotički toranj koji je bio završen 1410. godine. Svakog sata na dva mala prozorčića pojavi se 12 apostola od kojih svaki ima svoje značenje uz kukurikanje pijetla. Vozili smo se Vltavom, najdužom češkom rijekom koju su Česi opjevali u mnogim pjesmama i djelima od kojih je najpoznatija simfonija "Vltava" autora Bedřicha Smetane u djelu "MojaDomovina" (Má Vlast). Preko Vltave izgrađeno je 14 praških mostova od koji je najpoznatiji Karlov Most. Posjetili smo i Aquapalace „Češki vodeni raj“, tvornicu piva PilsnerUrquell, KarloveVvary, tvornicu stakla Mosser te gotovo svaku večer odlazili u diskoteku Karlovy Lazne gdje smo se zabavljali. Posljednji dan, u subotu, posjetili smo Telč i Beč. Povratak je bio u večernjim satima. Svi smo oduševljeni i zadovoljni maturalcem koji će nam ostati u lijepom sjećanju.

Valerija Mihovljanec, 4.a