« Ožujak 2024 »

ČLANOVI COMENIUS TIMA U TURSKOJ
Autor: Branko Čičko, 8. 7. 2014.

Od 23.6. – 27.6. 2014. članovi Comenius tima naše škole boravili su u Turskoj na posljednjem projektnom susretu svih sudionika Comenius projekta „Energy unit Cultures/Energija spaja kulture“. Opširniji tekst možete pročitati u nastavku klikom na „OPŠIRNIJE“.                                                                    Dario Gorupić, 3.b

Dana 23.6.2014. hrvatska Comenius ekipa (učenici: Dario Gorupić, Gabrijel Blažičko, Nikola Vreš i nastavnici: Dragana Cinčić, Davor Sokač, Marcela Rasonja) sastala se na zagrebačkom aerodromu Pleso te krenula na zadnje odredište projekta Comenius „ Energy unites Cultures“ u Tursku, u grad Darica (50 km od Istanbula). Putovali smo avionom kompanije „Turkish Airlines.“ Većina nas je putovala avionom prvi put, te smo bili veoma uzbuđeni pri letu. Let je trajao dva sata. Na istanbulskom aerodromu „Ataturk“ sastali smo se s ostalim ekipama te smo krenuli prema hotelu u Darici. Već pri izlasku iz aerodroma, upali smo u veliku prometnu gužvu na koju mi nismo navikli te nam je trebalo tri sata vožnje do hotela. Kada smo stigli u hotel, smjestili smo se u sobe te otišli na zajedničku večeru. Drugi dan išli smo do škole domaćina gdje smo se upoznali sa poviješću njihove škole, uspjesima te radu na nastavi. Nakon škole, išli smo u razgledavanje grada. Grad je smješten na azijskoj strani uz Mramorno more. Grad je veoma lijep, jedino što nam se nije sviđalo je to što nije bilo plaža za kupanje. Nakon toga posjetili smo gradonačelnika Darice koji nas je počastio ugodnim riječima dobrodošlice. Na kraju dana išli smo u posjet zoološkom vrtu. Navečer je slijedilo druženje i razmjenjivanje darova sa školama. Trećeg dana krenuli smo u razgledavanje Istanbula. Posjetili smo Camlica brdo iz kojeg se pružao lijep pogled na Istanbul, te, usprkos brdu na kojem smo bili, pogled nam nije dosegao kraj Istanbula, te smo se divili veličini Istanbula koji inače ima sedamnaest milijuna stanovnika. Nakon toga smo posjetili  Hagia Sophia-u, Sultanahmet, Basilica Cistern te Topkapi Palace. Grad je veoma zanimljiv i vrijedno ga je posjetiti. Četvrtoga dana ponovo smo išli u Istanbul gdje smo išli na brdo s kojeg se pruža lijepi pogled na Bosporski most, te je nakon toga uslijedila vožnja brodom po Bosporu. Vožnja je bila odlična te nam je pružila lijepi pogled na europski i azijski dio Istanbula. Na kraju dana posjetili smo Spice Bazaar gdje smo malo „šopingirali.“ Slijedila je večera i rastajanje sa novostečenim prijateljima iz Turske i ostalih država. Ovo putovanje veoma nam se svidjelo te smo stekli mnoga iskustva i znanja koja ćemo pamtiti do kraja našega života.