UČENIK STOLAR LOVRO PAVETIČEK (1.E) OSVOJIO NAGRADU PUBLIKE NA IDIVI 2018.
Autor: Marija Banožić Aličević, 19. 6. 2018.

Završena je 12. državna smotra radova u području dizajna IDIVA 2018. (Varaždin), koja se održavala u „Virtualnoj stvarnosti“ na internetskim stranicama od 13. do 15. lipnja 2018. godine.
Posjetitelji internetskih stranica svojim glasanjem odabrali su najbolji rad po mišljenju publike. Nagradu publike dobio je uradak Srednje škole Oroslavje  pod nazivom STARI SJAJ, učenika stolara Lovre Pavetičeka i prof. mentora Vinka Cukovečkog, prijavljenog na zadanu temu fotografije „2018.-Međunarodna godina Europske kulturne baštine."

Čestitamo Lovri i prof. mentoru te zahvaljujemo učenicima i profesorima naše škole koji su glasali za njihov uradak!

Više o samom radu, kao i fotografije, možete vidjeti klikom na "OPŠIRNIJE."

Opis rada:

Vlasnici dvorca Oroslavje Gornje, izgrađenog krajem 17. i početkom 18. st. bile su plemićke obitelji Čikulin , Sermage i Vraniczany. Arhitektura dvorca imala je barokna obilježja, četverokrilnog oblika s unutarnjim dvorištem i okruglim kulama. Dvorac je imao prekrasno ulazno pročelje sa tornjićem i satom na vrhu. Uz dvorac je bio uređen perivoj po uzoru na onaj u Versaillesu sa jezerom u dnu perivoja i otočićem. U tom perivoju sačuvani su kipovi Flore i Satira, jedini sačuvani barokni kipovi s mitološkim bićima u Hrvatskoj.

Namjena rada:

Grad Oroslavje, velikim je trudom posljednjih godina, vratio stari sjaj perivoju dvorca Oroslavje Gornje, restauriravši sačuvani barokni portal na ulazu u park i kipove Flore i Satire.

Kulturna baština oblikuje naš identitet i svakodnevni život te ima univerzalnu vrijednost za nas kao pojedince, zajednice i društva. Važno ju je očuvati i prenijeti budućim generacijama.

Inovacija:

Cilj je Europske godine kulturne baštine potaknuti  na otkrivanje i istraživanje europske kulturne baštine te ojačati osjećaj pripadnosti zajedničkom europskom prostoru. Slogan Europske godine glasi: Naša baština: spoj prošlosti i budućnosti.

Priloženi dokumenti:
Flora,_21.st..jpg (265.29 KB)